pl
uwm
eu1

RRuszyły przygotowania do wyposażenia Kortosfery

13 grudnia 2021 rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie dr hab. Jerzy Przyborowski, prof. UWM podpisał umowę na zaprojektowanie, wytworzenie, montaż i dostawę wystaw i eksponatów dla Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji. Wykonawcą umowy będzie firma z doświadczeniem w tworzeniu wystaw interaktywnych. Wystawa stała o powierzchni przekraczającej 1600 m2 będzie rozmieszczona na pięciu kondygnacjach nowo powstałego budynku.
Wiodącymi tematami nowej przestrzeni wystawienniczej są rolnictwo, żywność, dieta, zdrowie, przyroda oraz wpływ działalności człowieka na środowisko. „Kortosfera” to 130 eksponatów wystawy stałej, układających się w spójną narrację, 10 eksponatów wolnostojących, 36 eksponatów mobilnych oraz 6 zestawów edukacyjnych składających się łącznie z 83 obiektów – wyjaśnia Wioletta Śląska-Zyśk, dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego „Kortosfera”.

Ekspozycja będzie, w głównej mierze, opierała się na urządzeniach interaktywnych i łączyła rozwiązania multimedialne i mechaniczne. Dzięki temu, wystawa będzie nie tyle zwiedzana, co doświadczana. Wszystko to sprawi, że „Kortosfera” zainteresuje naszych gości niezależnie od ich wieku, a szczególnie powinna spodobać się dzieciom. Powstający obiekt będzie dostosowany także do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – mówi dyrektor Wioletta Śląska-Zyśk.

Dziś uchylimy rąbka tajemnicy na temat „Kortosfery”, zdradzając, jak będą wyglądały eksponaty przybliżające sekrety rolnictwa. Pierwszy z nich to symulator dużego kombajnu. Za jego sprawą zapoznamy się z tematem geodezji satelitarnej i GPS.
Co jeszcze zobaczymy w olsztyńskiej „Kortosferze”?

Spragnione rolnictwo

Eksponat pokaże nam tzw. ślad wodny produkcji rolnej na przykładzie pięciu wybranych produktów spożywczych. Dowiemy się, że aby wyprodukować kilogram ziemniaków potrzebnych jest ok. 200 litrów wody, a w przypadku kilograma wołowiny wody potrzebne jest już 15 tys. litrów!
Zwiedzający, po wybraniu produktu spożywczego, będzie miał za zadanie przepompować tyle litrów wody, ile potrzeba do wyprodukowania kęsa (czyli 5 g) danego produktu.

Nakarm trzodę!

Nakarm trzodę
Dzięki temu eksponatowi przekonamy się, jakie wyzwania łączą się z prawidłowym karmieniem trzody chlewnej przy pomocy samodzielnie wytwarzanych mieszanek oraz z wykorzystaniem gotowych pasz.

Fabryka mleka

Czym jest mleko, każdy wie, ale czy każdy wie, jak się doi krowę? I czy każdy wie, jak wiele zależy od tego, czy zwierzę ma prawidłową budowę ciała? Będzie się można o tym przekonać, zwiedzając wystawę w Kortowie! Za sprawą specjalnego eksponatu, porównującego efektywność udoju krów o różnej budowie ciała, lepiej zrozumiemy, skąd się bierze potrzeba troski o to, by ciała zwierząt mieściły się w określonych standardach.